İstanbul Başkonsolosu olarak görevime 1 Ağustos 2014 tarihinden itibaren başlamış bulunuyorum. Bu onurlu görevi hakkıyla yerine getirmek için canla başla çalışmak benim en büyük ödevimdir.

KKTC Başkonsolosluğumuzda 2004-2006 yılları arasında Basın Ataşesi olarak görev yaptığım İstanbul’da, bu kez Başkonsolos olarak görev yapmaktan büyük bir bahtiyarlık duymaktayım. Bu çerçevede değerli vatandaşlarımıza hizmet için Başkonsolosluğumuzun burada bulunduğunu hatırlatmak isterim.

Başkonsolosluğumuz, Anavatanımızın en büyük ili olan ve çok sayıda vatandaşımızın yaşadığı İstanbul’da, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile var olan bağların daha da güçlendirilmesi amacıyla çalışmalarını yürütürken, burada yaşayan vatandaşlarımıza konsolosluk hizmeti sunmakta ve ülkemize ilişkin bilgi taleplerini karşılamaktadır.

Uzun yıllardan itibaren İstanbul’da yaşayan vatandaşlarımızın birçok mesleklerde gerçekleştirdikleri bireysel başarıları bizleri gururlandırmaktadır. Bireysel başarıların, toplumsal başarılara dönüşebilmesi için değerli vatandaşlarımızın aralarındaki dayanışmayı daha da güçlendirmesinin gerekli olduğunu biliyoruz. Sivil Toplum Örgütlerimizin düzenledikleri etkinliklere çok önem veriyoruz. Bu amaçla Başkonsolosluğumuz, vatandaşlarımızın destek ve katılımları ile ülkemizi tanıtıcı birçok faaliyette bulunmayı amaçlamaktadır. Bu faaliyetler ülkemizin İstanbul’daki görünürlüğünü artıracağı gibi, burada yaşayan Kıbrıs Türk Toplumu arasındaki ilişki ve paylaşımı daha da pekiştirecektir.

Saygılarımla,
Fahri YÖNLÜER
KKTC İstanbul Başkonsolosu