KKTC’nin 34. Kuruluş Yıldönümü münasebetiyle Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda bir tören düzenlendi. Şehit aileleri, Kıbrıs Gazileri, Emekli Subaylar ve Astsubaylar Dernekleri, çeşitli Sivil Toplum Örgütleri, KKTC Üniversiteleri İstanbul Temsilciliklerinin yanı sıra çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleşen törende KKTC’nin kuruluşu coşkuyla kutlandı.

Törende konuşma yapan Başkonsolos Fahri Yönlüer,  öncelikle Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, Özgürlük Mücadelesi Liderimiz Dr. Fazıl Küçük, Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf R. Denktaş ve dava arkadaşlarını şükran ve minnetle bir kez daha andığımızı ve  15 Kasım 1983’te Devletine kavuşan Kıbrıs Türk Halkının, hiç bir haklı nedene dayanmayan ambargolar altında olmasına rağmen, gerek ticari ve iktisadi alanda, gerekse sosyal, kültürel ve siyasi alanda dünyadan kopmayarak her geçen gün kalkınmaya devam ettiğini belirtti.

Anavatan Türkiye’nin hiçbir zaman esirgemediği maddi ve manevi desteğinden ötürü Anavatan’a teşekkür eden Başkonsolos, Türkiye Cumhuriyeti’nin son dönemde hayata geçirmekte olduğu dev projelerle bölge barış ve istikrarına katkı sağlayacağına inandığını ve bunun somut örneğinin “Barış Suyu” projesi olduğunu belirtti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Devleti’nin, iki halkın Cumhurbaşkanları arasında yeniden başlayan müzakere sürecinde, BM şemsiyesi altında Kıbrıs’ta adil ve kalıcı bir çözüme kavuşulması için elinden gelen çabayı gösterdiğini de vurgulayan Başkonsolos Fahri Yönlüer, Kıbrıslı Türklerin her koşulda geleceğe umutla bakacağını ve kendi ayakları üzerinde gururla durabilen, Büyük Önder Atatürk’ün ilkeleri ışığında daha çağdaş, daha demokratik ve daha refah içinde bir halk olma  mücadelesini sürdüreceğini belirtti.

Başkonsolos, konuşmasını kurtuluş mücadelesi sırasında canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, ve gazilerimizi minnetle andığını belirterek tamamladı.